Zmywarka – jak wybrać najlepszą?

Zmywarka jest coraz popularniejszym wyposażeniem kuchni. Kiedyś jej posiadanie było luksusem. Dziś jest w wielu domach i każdej nowoczesnej kuchni. Wybór odpowiedniej do najłatwiejszych nie należy, ponieważ na rynku są różne modele.

Kupując zmywarkę należy wziąć pod uwagę:

 

  1. sposób montażu – czy jest wolnostojąca, czy do zabudowy. Wolnostojąca może być ustawiona w dowolnym miejscu w naszej kuchni, ponieważ ma kompletną obudowę. Poza tym może posiadać zdejmowany blat, dzięki temu zamontujemy ją pod naszym blastem kuchennym. Natomiast zmywarka do zabudowy może nie odróżniać się od szafek w kuchni, gdy jej klapa zostanie obudowana frontem meblowym. Dodatkowo może być częściowo albo całkowicie zintegrowana (panel z przyciskami sterującymi widoczny od frontu lub niewidoczny).
  2. pojemność – mają podobną głębokość, ale różnią się szerokością: od 45 cm do 60 cm, od której jest uzależniona jej pojemność, czyli liczba kompletów naczyń umytych za jednym razem (zestaw dla jednej osoby: szklanka, filiżanka i kieliszek do wina oraz sztućce, talerz głęboki, płytki i deserowy). Zmywarka o szerokości 45 cm pomieści do 10 kompletów, a o szerokości 60 cm do 15. Pojemniejsze urządzenia to oszczędności, ponieważ umyjemy więcej naczyń jednorazowo.
  3. klasy – wyróżniamy klasę energetyczną, zmywania i suszenia. Energetyczna pomaga oszczędzić przy zmywaniu. Oznacza zużycie energii w trakcie mycia. Wyróżnia się 7 klas energetycznych, od najlepszej A do najgorszej G. Zmywania jest ważna, jeżeli zależy nam na skutecznym i efektywnym usunięciu trudnych zabrudzeń (wyróżniamy 7 klas od A do G). Natomiast klasa suszenia oznacza efektywne wysuszenie naczyń po umyciu. Wyróżniamy siedmiostopniową skalę suszenia: A najlepsza i G najgorsza.
  4. dodatkowe oprogramowanie – do najpopularniejszych programów zaliczamy mycie wstępne, program normalny, szybki, energooszczędny, intensywny oraz ekologiczny. Zmywarki mogą mieć również funkcję wyparzania, opóźnionego startu albo program automatyczny, określany jako inteligentny, dzięki któremu dopasowują czas mycia i temperaturę oraz ilość wody do stopnia zabrudzeń.

foto: czasnawnetrze.pl

Dodaj komentarz